Przepuklina kresy białej – przyczyny, objawy

0
1312
Przepuklina kresy białej

Kresa biała (linia biała) jest miejscem złączenia mięśni obu stron brzucha. Znajduje się pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym. Tworzą ją krzyżujące się włókna ścięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha, dlatego przepuklina kresy białej inaczej nazywana jest przepukliną nadbrzuszną. Jest to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów przepuklin, z którym boryka się 3-10% populacji w średnim wieku. Trzykrotnie rzadziej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Przepuklina kresy białej – charakterystyka

Początkowo przepuklina nadbrzuszna nie daje widocznych objawów. Pojawia się niewielki ból oraz dyskomfort w okolicy nadbrzusza i pępka. Symptomy zaczynają się nasilać po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas wypróżniania czy silnego odkasływania. Możemy wtedy zauważyć niewielki guzek, najczęściej w okolicy pępka, który jest bardzo dobrze wyczuwalny pod skórą. Guzek może pojawić się na całej długości między mostkiem a spojeniem łonowym. Przepuklinę można wyczuć podczas badania palpacyjnego, czyli badania dotykiem, wzdłuż kresy białej. Z zewnątrz jest pokryty tkanką podskórną i skórą. Jeżeli uwypuklenie jest wyczuwalne, prawdopodobnie diagnoza jest jednoznaczna – przepuklina kresy białej.

Więcej informacji o przepuklinach znajdziesz na stronie: http://www.kreatywna.pl/zdrowie/jakie-sa-przyczyny-objawy-i-metody-leczenia-przepukliny/.

Przyczyny przepukliny kresy białej

Przepuklina kresy białej powstaje w wyniku osłabienia lub ubytków włókien mięśni brzucha.
W sytuacji, w której dojdzie do rozejścia mięśni, tłuszcz przedotrzewnowy lub worek przepuklinowy uwypukla się między nimi. Najczęściej spotykanymi przyczynami powstawania tego rodzaju przepukliny są:

  • osłabienie powięzi poprzecznej,
  • osłabienie powięzi poprzecznej,
  • zaburzenia metabolizmu kolagenu,
  • zwiększenie naporu na powięź,
  • stan chorobowy prowadzący do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (m.in. prostata, zaparcia).

Przepuklina kresy białej zdarza się występować u kobiet w ciąży. Jest spowodowana znacznym wzrostem obwodu brzucha i rozciągnięciem się włókien kolagenowych oraz mięśni brzucha. Dochodzi do tego zwykle w ostatnim trymestrze i przeważnie ustępuje samoistnie w kilka tygodni po porodzie, ale tylko w sytuacji, kiedy doszło do rozciągnięcia, a nie uszkodzenia tkanek. W przeciwnym razie konieczna jest operacja przepukliny kresy białej.

Objawy przepukliny kresy białej

Niezaprzeczalnym objawem jest zmiana przepuklinowa widoczna na powłokach brzusznych przez cały czas lub sporadycznie (np. w trakcie kaszlu, parcia podczas wypróżniania się, wysiłku fizycznego lub w momencie pochylania tułowia do przodu). Do innych objawów przepukliny kresy białej należą m.in. okresowe pobolewania w nadbrzuszu, które nasilają się w trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wykonywania niektórych ruchów. Chory może skarżyć się na uczucie ciągnięcia podczas pochylania się w przód. Czasami zdarza się, że poza dolegliwościami bólowymi, choremu będą towarzyszyć nudności, wymioty lub wzdęcia.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here