Czym jest astygmatyzm? – przyczyny, objawy i sposób leczenia 

0
1000
Astygmatyzm

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która rozwija się w efekcie zmiany krzywizny rogówki lub soczewki. Zamiast być przezroczystą, okrągłą kopułą, zakrywają tęczówkę i źrenica oka nawet zakrzywionym w kształcie, powierzchnia rogówki jest nieregularna i może spowodować błąd refleksji lub załamania światła. W czym dokładnie jest astygmatyzm? Jakie są jego przyczyny i objawy? Czy możliwe jest leczenie astygmatyzmu? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/astygmatyzm-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Astygmatyzm – czym dokładnie jest? 

Osoby z astygmatyzmem bardzo często Posiadają trudności z widzeniem obiektów znajdujących się zarówno w pobliżu, jak i w oddali. Dzieje się tak, ponieważ nieregularny kształt rogówki zakłóca skupienie światła na siatkówce. Siatkówka jest warstwą oka, która wykrywa światło i przekształca je w sygnały elektryczne, żeby dostarczyć informację wizualną do mózgu. Wiele osób z silnym astygmatyzmem odczuwa ból i dyskomfort w oczach, a także może mieć problemy z bólami głowy związanymi z tą chorobą. Niepoprawiony astygmatyzm może doprowadzić do poważnych problemów z koordynacją i może mieć wpływ na pogorszenie zdolności do wykonywania rozmaitych aktywności fizycznych. 

Jakie są przyczyny astygmatyzmu? 

Przyczyna astygmatyzm nie jest dokładnie znana. Niektórzy mogą mieć wrodzone astygmatyzm, który spowodowany jest przez wadą genetyczną lub nieprawidłowy rozwój płciowy. Prawdopodobnie jest, że większość ludzi posiada pewien stopień astygmatyzmu od urodzenia, chociaż nigdy nie zgłaszała objawów i nie wymagała leczenia, ponieważ nie uznawała go za nieprawidłowość. Schorzenie to może wystąpić w każdym etapie życia. Czynniki sprzyjające to przede wszystkim urazy oka oraz stożek rogówki. 

Jakie są objawy astygmatyzmu? 

Objawami astygmatyzmu są przede wszystkim: 

 • zamazane widzenie przedmiotów znajdujących się blisko oraz daleko
 • widzenie ,,jak za mgłą”
 • napięcie w obrębie gałek ocznych
 • bóle głowy
 • bóle oczu
 • tarcie oczu
 • mrużenie oczu
 • swędzenie oczu
 • częste mruganie 
 • łzawienie
 • szybkie zmęczenie przeczytaniu 
 • przekrzywianie głowy
 • mylenie liter
 • obniżony poziom rozumienia czytanego tekstu 

Jak leczyć astygmatyzm? 

Zaburzenie widzenia w przebiegu automatyzmu może zostać skorygowany zarówno przy pomocy okularów, jak i szkieł kontaktowych. Osoby z astygmatyzmem wybierają przede wszystkim okulary, żeby poprawić swoje widzenie. Zawierają one specjalną cylindryczną soczewkę, która pulsuje astygmatyzm. 

Zapewnia to dodatkową moc w określonych częściach obiektywu. Soczewki kontaktowe mogą zapewnić wyraźniejszy obraz oraz szersze pole widzenia. Jednak z powodu tego, że noszone są one bezpośrednio na oczy, wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji w celu zachowania zdrowia oczu. Specjalne toryczne miękkie soczewki kontaktowe mogą skorygować wiele rodzajów astygmatyzmu. 

Zobacz też: http://www.wolabaranowska.pl/zapalenie-spojowek-skad-sie-bierze-i-jak-je-leczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here