Jak wygląda okres

0
1393
jak wygląda okres

Dla wielu dziewczyn pierwsza miesiączka jest czymś bardzo wyczekiwanym, jednak często nie wiedzą czego tak naprawdę się spodziewać. A sprawozdania koleżanek niewiele im mówią. Jak wygląda okres?

Czym jest miesiączka?

jak wygląda okresPodczas okresu wydalana jest niezapłodniona komórka jajowa, dlatego jeśli kobieta jest w ciąży miesiączka nie występuje. Może się wydawać, że kobieta podczas miesiączki traci wiele krwi. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ jej ilość nie przekracza 80 ml. Warto wiedzieć, że pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień cyklu, w którego połowie występują dni płodne. Na krótko przed okresem oraz na początku jego trwania kobieta może odczuwać wahania nastroju, co nie jest przyjemne ani dla niej, ani dla otoczenia, jednak wymaga zrozumienia. Miesiączka powinna trwać od 3 do 7 dni i pojawiać się w mniej więcej równych odstępach czasu. Książkowo okres powinien występować co 28 dni, jednak każda kobieta ma indywidualny organizm i może posiadać dłuższe cykle. Należy pamiętać, że młode dziewczyny mogą mieć nieregularne cykle i nie ma w tym nic złego, jednak około 16 roku życia powinny się one unormować.

Jak wygląda okres?

Podczas pierwszych dni miesiączki oraz kilka dni przed jej wystąpieniem zazwyczaj pojawia się ból w dole brzucha, który u jednych kobiet jest niemal niewyczuwalny, natomiast inne skłania do pozostania w łóżku przez cały dzień. Każda kobieta przeżywa menstruację w inny sposób, jedne nie odczuwają żadnej różnicy między czasem miesiączki a czasem bez niej, a inne czują się w tym czasie okropnie i nie są w stanie normalnie funkcjonować. Pocieszający jest fakt, że przykre objawy ustępują zazwyczaj po 3-4 pierwszych dniach okresu. Ważne jest, aby wykazywać zrozumienie dla takich niedyspozycji. Początkowo krwawienie miesiączkowe jest bardziej intensywne i ma kolor czerwony, natomiast w późniejszych dniach staje się mniej obfite i brązowawe, jednak nie jest to regułą.

Podczas miesiączki można stosować podpaski, tampony lub kubeczki menstruacyjne. Wbrew pozorom tampony mogą być stosowane również przez dziewice. Jednak, jeśli decydujemy się na podpaski z pewnością znajdziemy coś dla siebie w szerokiej ofercie sklepów. Natomiast wybierając kubeczek menstruacyjny z pewnością zadbamy w pewien sposób o naszą planetę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here