Jak stosować kreatynę

0
1398
jak stosować kreatynę

Chcąc się dowiedzieć jak stosować kreatynę najpierw musimy wiedzieć czym kreatyna jest. Najprościej to ujmując, kreatyna jest związkiem chemicznym składającym się z trzech aminokwasów: glicyny, argininy oraz metioniny.

Czym jest kreatyna?

jak stosować kreatynęDla zaniepokojonych powiem, że kreatyna jest środkiem naturalnym produkowanym w naszym organizmie przez wątrobę. Jest ona transportowana przez krew do naszych komórek mięśniowych gdzie łączy się z fosforanem. I już mamy fosfokreatynę, która rozkład się w mięśniach tworząc energię. Jest ona wykorzystywana w czasie krótkich zrywów energetycznych takich jak sprint czy intensywny trening siłowy. Możemy powiedzieć, że kreatyna jest takim naszym zapasem energii uwalnianym w awaryjnych sytuacjach.

Jak stosować kreatynę?

Zanim zadamy sobie pytanie, jak stosować kreatynę zapytajmy kto powinien ją stosować? Przede wszystkim osoby uprawiając sporty wymagające nagłego i intensywnego wysiłku, jak sprinterzy czy tyczkarze. Osoby uprawiające sport nie wymagający dużych zrywów energetycznych kreatyny nie potrzebują. Osoby biegające maratony nie muszą korzystać z kreatyny. Tak samo jest z jazda na rowerze czy pływaniem. Odpowiadając na pytanie jak stosować kreatynę bardzo często usłyszymy, by stosować ją w kilku mniejszych dawkach dziennie. Jest wtedy łatwiej przyswajana. Przeładowanie kreatyną doprowadzi do wydalenia jej z moczem. Warto też pamiętać, że w przyswajaniu kreatyny pomaga insulina.

Zaleca się przyjmowanie kreatyny po treningu, gdyż możemy wtedy zaobserwować wyrzut insuliny po treningowej. Warto również przyjmować ją w trakcie posiłku lub bezpośrednio po, gdyż znowu mamy większą ilość insuliny. Warto jeszcze pamiętać, że kreatyna jest lepiej przyswajana z węglowodanami oraz białkiem. Odpowiadając na pytanie jak stosować kreatynę odpowiem tylko jedno. Z głową. Trzeba przede wszystkim wiedzieć czy jej potrzebujemy. Następnie ustalić odpowiednie dawkowanie i odpowiedni sport, by to wszystko miało sens. Branie suplementów tylko dla samego brania, nie jest logiczne i na pewno nie przyniesie nam korzyści.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here