Jak obliczyć procent danej liczby?

0
1219
Jak obliczyć procent danej liczby?

Matematyka, często nazywana przez rodziców czy nauczycieli (zwłaszcza matematyków) królową nauk. Lecz dla zwykłego ucznia jest to istne piekło na ziemi. Ciężko pojąć te wszystkie równania, pierwiastki i wyrażenia. Zdecydowanie matematykę ciężko polubić. Lecz chcąc nie chcąc musisz się jej uczyć, a zdecydowanie nie jest to łatwe. Lecz my możemy pomóc Ci zrozumieć chociaż jedno zagadnienie jakim jest „jak obliczyć procent danej liczby”. Zobaczysz, że jeśli to pojmiesz to stanie się to dla ciebie zwykłą igraszką. Lecz zanim zaczniemy musisz znać kilka prostych zamian procentów na ułamki. Najważniejsze z nich to 10%=1/10, 20%=1/5, 50%=1/2, 75%=3/4 100%=1. Teraz weźmy sobie jakiś przykład. Niech to będzie obliczenie 20% z liczby 50. Oczywiście wiemy, że 20% to 1/5 więc możemy podzielić 50 przez 5 i wychodzi nam wynik 10. Więc 20% z 50= 10.

Jak obliczyć procent danej liczby?

Jak obliczyć procent danej liczby? Albo inny przykład. 75% z 40. 75% zamieniamy na ułamek zwykły i wychodzi nam 3/4. Teraz 40 dzielimy przez 4 i wynik mnożymy przez 3. Czyli 40:4=10 i 10×3= 30. Więc 75% z 40= 30.Teraz widzisz, że jeśli mamy obliczyć jakiś procent z wyżej wymienionych z dowolnej liczby, to wystarczy zamienić go na ułamek zwykły i tą liczbę podzielić przez mianownik tego ułamka. Oczywiście to były proste przypadki, lecz co zrobić gdy mamy do czynienia z trudniejszymi obliczeniami?

Na przykład 37% z 60? No nic prostszego! Wystarczy że zamienimy procent tym razem na ułamek dziesiętny, a wiemy że 1%=0,01, i pomnożymy go przez dną liczbę, tak jakbyśmy mnożyli przez ułamek dziesiętny. A więc rozwiążmy ten przykład. 37% to 0,37. Więc nie pozostaje nam nic innego jak pomnożyć 0,37 prze 60 i wychodzi nam wynik 22,2. Proste prawda?

W ten sposób będziesz mógł obliczyć każdy procent z jakiejkolwiek liczby. May nadzieję, że ten poradnik pomógł Ci zrozumieć jak obliczyć procent danej liczby. Życzymy abyś z tego zagadnienia ,czy to na kartkówce czy sprawdzianie dostał jak najlepszą ocenę. Mamy nadzieję, ze dzięki temu poradnikowi zrozumiesz, a możne nawet i polubisz matematykę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here