Sprawdź, dlaczego warto pić kawę codziennie!

0
814
Warto pić kawę codziennie
fot. Pixabay.com

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez choćby jednej filiżanki kawy. Na całym świecie rocznie wypija się jej miliardy filiżanek. Jakie są zalety picia kawy? Jakie płyną z tego korzyści? Na co warto uważać? 

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/dzienna-dawka-kofeiny-zalety-spozywania-kawy/

Jak działa kawa i jakie są jej zalety?

Zawarta w kawie kofeina działa pobudzająco. Już po 10 minutach od wypicia filiżanki kawy dostaje się ona do krwiobiegu i podnosi tętno i ciśnienie krwi. Po 20 minutach stajemy się bardziej czujni i lepiej skoncentrowani. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgamy po kawę.

Ponadto kawa ma naukowo udowodniony szereg innych pozytywnych właściwości. Oto najważniejsze z nich:

  • zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia w naszym organizmie;
  • podnosi poziom energii, pomaga zwalczyć zmęczenie, poprawia funkcjonowanie mózgu – to również jest naukowo udowodnione;
  • pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i przyspiesza metabolizm;
  • podnosi wydajność fizyczną oraz podnosi poziom adrenaliny we krwi;
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera;
  • przeciwdziała marskości wątroby.

Czy kawa może szkodzić?

Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy przesadzać z piciem kawy. Jeśli sięgamy po jedną lub dwie filiżanki dziennie, zaobserwujemy wiele dobroczynnych efektów. Jeśli jednak przekraczamy regularnie zalecane maximum – czyli 3 filiżanki dziennie, możemy spodziewać się negatywnych skutków dla naszego organizmu.

Poza tym zaleca się rezygnację z picia kawy osobom, które:

  • mają problemy żołądkowe;
  • zmagają się z bezsennością i problemami ze snem;
  • mają wysoki poziom cholesterolu.

Również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny ograniczyć spożywanie kawy lub całkowicie z niej zrezygnować.

Tak więc do picia kawy, jak i do wielu innych rzeczy w życiu, należy podchodzić z rozsądkiem. Kofeina jest dziś uważana za najczęściej używaną substancję psychoaktywną i jako taka może powodować uzależnienia. Pita w rozsądnych ilościach kawa może jednak nas uchronić przed wieloma chorobami, także tymi przewlekłymi. Warto więc zachować umiar w naszych kawowych rytuałach. Z drugiej strony, jeśli raz na bardzo długi czas zdarzy nam się naprawdę słabszy dzień i zamiast dwóch filiżanek kawy, wypijemy cztery, nie powinniśmy się spodziewać dramatycznych skutków. Warto jednak zadbać o to, aby nie stało się to naszym codziennym zwyczajem.

Zobacz też: http://www.wolabaranowska.pl/wakacje-z-dziecmi-w-polsce-gdzie-warto-pojechac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here