Badania na płodność szansą na długo wyczekiwane potomstwo

0
1379
Badania na płodność szansą na długo wyczekiwane potomstwo

Niepłodność należy do tematów tabu. Każda para, która się z nią zmaga, nie umie mówić o niej otwarcie. Często też partnerzy obwiniają się wzajemnie, o to, że nie udaje im się zostać rodzicami.

Mity na temat niepłodności

Zazwyczaj o to, że para nie może mieć dzieci -obwinia się kobietę. W końcu to ona ma urodzić dziecko. Jeśli nie może zajść w ciąże, to znaczy, że jest z nią coś nie tak. Jest to bardzo, krzywdzący osąd, ponieważ za brak potomstwa może odpowiadać zarówno żona, jak i mąż. By odkryć prawdę o niepłodności któregoś z partnerów, potrzebny jest specjalistyczny test na płodność. Dopiero po jego wykonaniu, można określić, gdzie leży źródło problemu.

Drugim mitem jest, iż kobieta nie może mieć dzieci, bo przesadziła z antykoncepcją. Jest to wierutna bzdura i teza zupełnie niepotwierdzona medycznie. Tak samo nie ma przełożenia na rzeczywistość twierdzenie, iż mężczyzna jest płodny przez całe życie. Jest to nieprawda, gdyż większość facetów przestaje być materiałem na ojca po 60 roku życia.

Kiedy można mówić o bezpłodności?

Wtedy gdy starania o dziecko trwają latami i nie przynoszą pożądanego rezultatu. Oznacza to, iż któryś z partnerów lub oboje mają problem z funkcjonowaniem narządów płciowych. Niepłodność, jak wiadomo, może mieć tylko czasowy charakter i by to konkretnie ustalić potrzebne są dokładniejsze badania na płodność. One dadzą definitywną odpowiedź, w jakim kierunku powinno zmierzać leczenie i czy są w ogóle szansę na jego szczęśliwy finał.

Niepłodność u mężczyzn może być wywołana takimi czynnikami jak przebyte w młodości choroby jak na przykład świnka. Może również wynikać ze zbyt słabego jakościowo nasienia i plemników. U kobiet za niepłodność może odpowiadać zbyt mała ilość komórek jajowych lub po prostu problemy z cystami na jajnikach i zbyt niskim poziomem progesteronu.

Czy niepłodność da się wyleczyć?

W większości przypadków tak, a badania na płodność u kobiet i test na płodność u mężczyzn, to tylko preludium do wspólnych starań o dziecko. Trzeba jeszcze postawić trafną diagnozę i sprawić, by partnerzy cały ten proces biologiczny oczekiwania na dziecko znieśli jak najlepiej psychicznie. Wiadomo przecież, że sfera psychiczna jest tak samo ważna, jak fizyczna i nie należy jej lekceważyć.

Jeśli badania i test na płodność wyjdą nie pomyśli zainteresowanych- będzie to oznaczać, iż przed małżonkami długa droga, na której na końcu może czekać in vitro, czyli sztuczne zapłodnienie. Jednak to jest ostateczność i nie należy się do niej wyrywać, dopóki istnieją szanse na klasyczne poczęcie dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here