Jaki internet do domu?

0
1843
Jaki internet do domu?

Internet stał się dziś czymś oczywistym w niemal każdym domu. To już nie luksus. Internet stał się właściwie tak oczywisty, jak telewizor, pralka, czy podstawowe wyposażenie kuchni. Jaki internet do domu jest więc najlepszy?

Jaki internet do domu?

Jaki internet do domu?Po pierwsze, trzeba sobie uświadomić, że nie wszyscy mamy identyczne możliwości. W miastach wybór dostawców Internetu jest większy. Proponują go operatorzy telefonii komórkowej, dostawcy telewizji satelitarnej i kablowej, firmy lokalne oraz te proponujący internet satelitarny itd. Na wsiach bywa nieco gorzej – wybór jest niestety jeszcze dość często ograniczony. Pierwsze, co osoba zainteresowana podłączeniem Internetu powinna zrobić, to zorientować się najpierw, z ofert których dostawców można skorzystać pod adresem zamieszkania. Nie ma przecież sensu podpisywać umowy, jeśli sygnał i tak nie ma szansy dotrzeć do komputera. Druga sprawa: kiedy już zostało ustalone, które oferty można wybrać, trzeba je ze sobą porównać. Co się otrzymuje i za ile, na ile będzie podpisana umowa, czy można dostać od firmy potrzebny sprzęt, np. modem itd. Warto też poczytać opinie dotychczasowych klientów o poszczególnych dostawcach Internetu i ich produktach oraz usługach. Mając już taką wiedzę, można zdecydować się na konkretną ofertę.

Dla tych, którzy korzystają sporo z sieci, najodpowiedniejsze będą propozycje z dużą paczką danych do pobrania albo wręcz z nielimitowaną ilością danych. Drugą sprawą jest szybkość i jej niezawodność. Dzisiaj jednak są stosowane coraz lepsze rozwiązania, więc nawet w najgorszym razie można liczyć już na przyzwoitą prędkość łącza. Dla osób, które cenią wygodę korzystania z sieci w postaci przenoszenia laptopa w dowolne miejsce domu lub nawet poza miejsce zamieszkania, przyda się Internet mobilny. Trzeba jednak pamiętać, że w takich ofertach występują często poważne ograniczenia w ilości poboru danych. Nie każdemu wystarczy na miesiąc kilkadziesiąt Gigabajtów danych zwłaszcza, jeśli z komputera korzysta cała rodzina, a nie tylko jedna osoba.

Internet mobilny

Internet mobilnyOstatnio standardem staje się zakładanie w domu internetu mobilnego. Jest on wybierany głównie tam, gdzie infrastruktura nie nadążyła jeszcze za budową nowych osiedli mieszkaniowych i wciąż nie ma odpowiedniego łącza tradycyjnego. Drugą grupę klientów stanowią osoby, które po prostu dla wygody wolą rozwiązania mobilne. Takie łącze nie jest na stałe przypisane do jednej lokalizacji i można z niego korzystać gdziekolwiek tam gdzie jest akurat zasięg. Dodatkową zaletą takich rozwiązań są krótkie umowy lub nawet opcja prepaid, w której do płacimy przed udostępnieniem usługi. Ma to swoje zalety ponieważ możemy zerwać umowę kiedy chcemy gdy na przykład znajdziemy lepszą ofertę lub z różnych powodów będziemy chcieli zerwać współpracę. Czasami, w przypadku stałych łącz internetowych czeka nas za to finansowa kara.

Pamiętajmy jednak, że aby bez przeszkód korzystać z internetu mobilnego musimy być w miejscu gdzie jest naprawdę dobry zasięg danej sieci. Jeśli zamierzamy internet używać dość intensywnie tzn. ściągać pliki o dużych rozmiarach, oglądać filmy o wysokiej jakości lub nawet grać w gry w których wymagane jest nieprzerwane połączenie z internetem to powinniśmy szczególnie sprawdzić jakość sygnału w miejscu zamieszkania. Na YouTube coraz częściej dostępne filmy w znakomitej jakości 4K. Jeśli zamierzamy je oglądać, to internet mobilny może okazać się niewystarczający. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze obecne u niektórych operatorów limity związane z transferem danych. Takich ofert powinniśmy unikać, czasem jednak są jedynymi dostępnymi. Jeśli posiadamy limit to oglądając często filmy w dobrej jakości szybko go wyczerpiemy i prędkość spadnie do minimalnej. Do takiej, w której wygodne i płynne korzystanie z internetu jest niemożliwe.

Internet stacjonarny

Jak więc widać znacznie lepszym wyjściem wydaje się być tradycyjny internet stacjonarny dostarczany przy pomocy kabla. Podłączając do niego router wifi otrzymamy dostęp do internetu w całym mieszkaniu w dobrej prędkości. Obecnie niektórzy z dostawców oferują już łącze z prędkością nawet 100MB co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia. Warto wspomnieć, że prędkość internetu podczas korzystania z modemu i linii telefonicznej wynosiła ok. 30Kb/s. Obecnie średnia prędkość internetu dostarczana przez polskich dostawców to przedział pomiędzy 20 a 50 MB/s. Usługa taka kosztuje zazwyczaj ok. 50 zł za miesięczny abonament, a umowa podpisywana jest na rok lub dwa. W razie przeprowadzki można migrować umowę do nowego lokalu mieszkalnego pod warunkiem, że istnieją tam warunki do podłączenia internetu w danej sieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here