Jak sprawdzić jakość mebli przed zakupem?

0
832
Jak sprawdzić jakość mebli przed zakupem

Każdy może zidentyfikować rozdarcie, rysę, plamę lub zdecydować, czy podoba mu się określony kolor, bez specjalnej wiedzy. Jednak ocena, czy dany mebel może przetrwać dwa lub dwadzieścia lat – po prostu patrząc na niego – jest trudniejsza. Dlatego kupujący mają nieprzewidywalne zadanie wiedzieć, które opcje mebli są lepsze od innych.

Jeśli chodzi o kupowanie mebli do domu lub miejsca pracy, każdy chce, aby były one zaznaczone na liście kontrolnej przez co najmniej dekadę. Traktuje się to jako długoterminową inwestycję i coś, co ma trwałość. Dzisiejszy rynek kwitnie dzięki wielu sklepom meblowym oraz salonom dekoratorskim. Warto zaznaczyć, że obecnie również sklep internetowy stał się bardziej popularny.

Sprawdzenie jakości materiału

Jakość drewna

Każdy producent mebli powinien przede wszystkim zapewniać wysoką jakość produktów. Produkowane meble są zazwyczaj wykonane z litego, twardego drewna, sklejki lub forniru, co świadczy o lepszej lub gorszej jakości drewna. Zawsze najlepiej jest kierować się ku litemu, ponieważ naturalnie zawiera drewno w postaci pojedynczego kawałka. Sklejka składa się z warstw ciętego drewna i ma nieco mniejszą gęstość niż drewno lite. Można to ocenić, patrząc na odsłoniętą powierzchnię mebli pokazującą wewnętrzne surowe drewno. Jeśli w ogóle chce się kupić mebel ze sklejki, należy upewnić się, że ma on co najmniej 9 warstw, aby był trwały. Można również wybrać forniry, ponieważ nie łatwo się ściera.

Rodzaj drewna

Kolejna sprawa to rodzaj drewna. Drewno jest ogólnie określane jako drewno liściaste lub miękkie, w zależności od drzewa, z którego pochodzi. Drewno liściaste pochodzi z drzew takich jak dąb, sheesham, drzewo sandałowe, mahoń, klon lub orzech i jest ogólnie uważane jako trwalsze.

Wykończenie

Wykończenie mebli powie wszystko o standardzie wykonania. Dlatego należy dotknąć wszystkich powierzchni i krawędzi mebla, aby sprawdzić, czy są gładkie oraz, czy nie mają żadnych zadrapań, wgnieceń.

Jakość wykonania poszczególnych części mebli

Tkanina i poduszki

Zaleca się wybór naturalnych tkanin, takich jak len, wełna, czy skóra, a nie materiały syntetyczne, takie jak akryl. Mieszanka lnu lub bawełny jest bardzo odporna na zabrudzenia, marszczenie się czy nawet blaknięcie. Wełna to również dobry i solidny wybór. Można je bez problemu prać. Skóra jest bardzo wytrzymałym materiałem, jednak należy pamiętać, by czyścić ją specjalną odżywką do skóry. Jest to nieco bardziej wymagający materiał, jednak bardzo opłacalny.

Sprężyny

Twarde sofy mają typowe sprężyny śrubowe, a leżaczki mają sprężyny zygzakowate. Można wybrać sofy według własnych upodobań. Ale trzeba upewnić się, że sprężyny są dobre.

Szuflady

Sprawdzenie szuflad jest bardzo ważne. Na początku trzeba otworzyć szuflady i sprawdzić, czy przesuwają się łatwo i równomiernie bez żadnych nierówności. Należy dopilnować również, aby każde z drzwi szafek otwierało się i zamykało prawidłowo, a po zamknięciu nie zatrzaskiwały się ani nie pozostawały w pozycji otwartej. Trzeba zwrócić też uwagę na zawiasy, czy są szczelne, nie mają ostrych krawędzi i nie są zardzewiałe.

Ręcznie robione projekty

Meble wykonane ręcznie są wykonane z wiedzą i umiejętnościami lepszymi niż meble wykonane maszynowo. Dlatego dobrze jest kupować ręcznie robione drewniane przedmioty.

Waga mebli

Cięższe meble zawsze mają lepszą jakość drewna niż lżejsze, tańsze meble. W przypadku sofy lub stołu wykonanego z wysokiej jakości drewna trudno jest go podnieść jednej osobie. Do pracy potrzebne są co najmniej dwie osoby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here