Jak wygląda praca niezależnego doradcy kredytowego?

0
685
Jak wygląda praca niezależnego doradcy kredytowego

Każdy, kto choć raz w życiu był zainteresowany zaciągnięciem kredytu, z pewnością spotkał się z pojęciem doradztwa kredytowego. Niemniej jednak instytucje bankowe bardzo często wprowadzają klientów w błąd, bowiem osoba, która pracuje dla nich, jest w rzeczywistości pośrednikiem finansowym, a nie niezależnym doradcą kredytowym. Jak wygląda praca doradcy kredytowego i kiedy warto się do niego udać?

Niezależny, więc neutralny

Skorzystanie z pomocy niezależnego doradcy kredytowego związane jest z wieloma korzyściami, jakie odnosi klient. Przede wszystkim osoba ta nie reprezentuje bezpośrednio żadnej instytucji finansowej, a więc banku. Niezależny doradca kredytowy niejako zbiera oferty z różnych banków, a następnie dopasowuje konkretną do klienta. Oczywistym jest, że taka niezależność, a więc i neutralność, pozwala dobrać najkorzystniejszą cenowo ofertę dla kredytobiorcy.

Jak wygląda praca doradcy kredytowego?

Praca doradcy kredytowego koncentruje się przede wszystkim na spotkaniach z klientami. To właśnie ich potrzeby są w centrum uwagi doradcy. Musi on umieć wsłuchiwać się w ich potrzeby, a także wymagania. Na początku doradca kredytowy zbiera więc obszerny wywiad, na podstawie którego będzie mógł dobrać konkretną ofertę dla swojego klienta. Następnie ocenia jego zdolność kredytową – ocena, którą wyda doradca, nie przesądza tego, czy bank przyzna kredyt, czy też nie. Niemniej jednak może okazać się bardzo pomocna, głównie pod kątem poprawiania zdolności kredytowej. Otóż doradca kredytowy znajduje słabe punkty, przez które klient może nie uzyskać kredytu. Mogą nim być: niestabilne źródło dochodów, zła historia kredytowa, niskie zarobki. Dzięki pomocy doradca swoją zdolność do zaciągnięcia kredytu można poprawić już w kilka miesięcy. Kolejnym, ważnym obowiązkiem doradcy kredytowego, jest pomoc w załatwieniu różnorodnych formalności związanych z wnioskowaniem o kredyt. Doradca analizuje również umowę kredytową. W razie jakichkolwiek wątpliwości zwykle kontaktuje się z prawnikiem, który szczegółowo analizuje wątpliwe zapisy umowy.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, sprawdź dodatkowe informacje o doradztwie kredytowym, które znajdziesz na stronie Tomasz Wostal – dowiedz się więcej.

Nie tylko dla nowych klientów

Doradztwo kredytowe zwykle kojarzone jest z nowymi klientami, którzy dopiero planują zaciągnięcie tego rodzaju zobowiązania. Niemniej jednak okazuje się, że z pomocy doradców mogą skorzystać także ci, którzy posiadają już kredyt. Najczęściej na współpracę decydują się osoby, które w danym czasie zaciągnęły kilka zobowiązań kredytowych i chciałyby je skonsolidować. Do biura doradcy kredytowego mogą również przyjść osoby, które uważają, że bank nie wywiązuje się z zawartej z nimi umowy kredytowej. Kredytobiorcy, którzy chcą podjąć negocjacje z bankiem, na przykład w celu obniżenia płaconej raty kredytu, również mogą udać się do doradcy kredytowego. Jak widać, jego zakres obowiązków jest bardzo szeroki. Zatem i wiedza, którą posiada niezależny doradca kredytowy, jest ogromna. Musi on znać się na prawie bankowym, ekonomii, ogólnie pojętym świecie finansów. Doradca powinien być komunikatywny oraz rozumieć potrzeby klienta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here