Jak zrobić kowadło

0
1153
Jak zrobić kowadło

Rzemieślnik to osoba, która cieszyła się zawsze dużym szacunkiem innych mieszkańców. Specjalista miał fach w ręku, zarabiał najwięcej z całej wioski, przyuczał młodzież do pracy. Teraz to trochę zapomniana profesja. W czasach, kiedy idziemy do sklepu i możemy dostać tam wszystko za parę groszy, nie opłaca się nic naprawiać. Po prostu wyrzucamy zepsute i kupujemy nowe, bo tak jest wygodniej. Nie zanosimy już butów do naprawy, zegarka do podrasowania. Nie odwiedzamy też szwaczek, skracanie i zwężanie spodni to przeżytek, bo po co to robić skoro można kupić nowe?

Rzemieślnictwo

Jak zrobić kowadłoSama tak robię, nawet nie wiem, czy w moim mieście pracuje jakiś rzemieślnik. Mój pradziadek był szewcem, zarabiał wtedy dużo pieniędzy, przychodzili do niego ludzie z całej okolicy. Porządnie zrobione buty to była wtedy podstawa, ludzie przemieszczali się głównie pieszo, nie każdy miał nawet rower. Samochodów w kraju wtedy nie było wcale, a koń w mieście był rzadkością. Nikt nie pozwał sobie na niewygodne buty, jeśli było nas stać na usługi szewca i to znaczy, że byliśmy dostatecznie majętni. Moja sąsiadka była krawcową, lubiłam odwiedzać jej córkę i potajemnie wchodzić do pokoju matki i przymierzać materiały, których miała bardzo dużo. Ciekawe czy młodsze pokolenie wie, kto to jest kowal i czym się zajmuje? Przecież nie jeżdżą już wozy z końmi. Takie refleksje mnie naszyły po ostatniej wizycie mojego bratanka. W pewnej chwili oderwał się od komputera i zapytał mnie: ciociu, a wiesz jak zrobić kowadło dobrze?

Jak zrobić kowadło

Początkowo mnie zamurowało, bo myślałam, że ten mały maniak komputerowy nie interesuje się niczym poza grami. Już miałam ochotę zacząć snuć długą opowieść o kowalach, kowadłach i materiałach, z których są wykonane. A tu taka niespodzianka! Moja radość była zdecydowanie przedwczesna. Okazało się, że nie pyta mnie bez powodu. On potrzebuje to wiedzieć, bo gra w swoją ulubioną grę i nie wie, jakie musi połączyć składniki, aby wyszło mu kowadło. Nie do końca się orientuje o co chodzi w tym całym graniu, więc wywróciłam tylko oczyma i wróciłam do swoich zajęć.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here