Biokominki, Kominki Eko – czy warto?

0
1681

Ekologiczne biokominki to coraz popularniejsze rozwiązanie w polskich domach. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emitują zapachu ani dymu, a po wypaleniu biopaliwa nie zostaje popiół. Urządzenia te nie wymagają więc zbyt wiele uwagi i pracy. Zastępują tradycyjne kominki, a przy tym ich montaż jest o wiele łatwiejszy i nie wymaga żadnego pozwolenia. Nie potrzebujemy także doprowadzać powietrza do spalania, ani instalować wentylacji kominowej. Biokominek jest w pełni bezpieczny. Do palenia wykorzystuje biopaliwo, które można zakupić w postaci płynnej lub żelowej.

Jakie są rodzaje biokominków?

Biokominki możemy podzielić na wolnostojące, które możemy w każdej chwili przenieść w inne miejsce, naścienne, które mocujemy na ścianie, (oczywiście należy się upewnić czy ściana jest odpowiednia do montażu biokominka) oraz zewnętrzne, które przystosowane są do montażu na tarasach, w ogrodach itp. Są też specjalne biokominki designerskie, które wyglądem przypominają zwykłe meble i są bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym we wnętrzach. Dostępne są biokominki o różnych stylach, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.

Jak są zbudowane biokominki?

Budowa biokominka nie jest w zasadzie skomplikowana. Podstawowym jego elementem jest palenisko, które jest zawsze zbudowane ze stali nierdzewnej. W palenisku znajdują się zbiorniki do napełniania paliwem. Są one często wypełnione włóknami ceramicznymi pochłaniającymi paliwo, co ogranicza gwałtowność spalania i zapobiega rozlaniu paliwa w razie ewentualnego pochylenia kominka.

Całość pokrywa obudowa ze stali malowanej specjalnymi farbami i lakierami odpornymi na działanie wysokiej temperatury. Obudowa biokominka powinna mieć odporną, stabilną konstrukcję, aby nie zaszkodziło jej ciepło powstające podczas palenia. Warto pamiętać, że obudowa biokominka nie może być szczelna, bo proces spalania musi przebiegać przy dostępie powietrza (tlenu).

Gdzie możemy zamontować biokominek?

Biokominki są zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Umożliwia to ich łatwy i wygodny montaż w miejscu, które nie pozwala na zamontowanie klasycznego kominka, bądź też znacząco ten montaż utrudnia. Biokominek na spokojnie możemy zamontować w domu niewielkich rozmiarów, który nie jest wyposażony w odpowiedni system kominowy. Jeżeli chcielibyśmy zamontować biokominek w korytarzu, kuchni, w łazience, w sypialni albo w pokoju o niewielkiej powierzchni, to takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe.

Taka uniwersalność z pewnością daje biokominkom dużą przewagę nad klasycznymi kominkami. Biokominki mogą być także zamontowane nawet w zwykłych mieszkaniach i biurach, jak również na zewnątrz – na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

Pamiętajmy jednak, że biokominków nie powinno się montować bliżej niż 40 cm od elementów wyposażenia wykonanych z materiałów palnych. Jeżeli chcemy zamontować wiszący biokominek, to powinniśmy się upewnić, że ściana, na której ma on być umieszczony jest odporna na wysoką temperaturę. Jeśli nie, to należy ją zaizolować cieplnie (do tego celu można wykorzystać np. wełną mineralną). Biokominki ścienne nie powodują brudzenia się ściany.

A ile to kosztuje?

Ceny biokominków są bardzo zróżnicowane i wahają się od 300 do nawet 10 tysięcy złotych. Biokominki do zabudowy są zazwyczaj droższe niż te wolnostojące. Ze względu na bezpieczeństwo, najlepiej wybierać biokominki w pełni bezpieczne z automatyką, takie, które są wyposażone w czujniki bezpieczeństwa i gdzie dolanie biopaliwa możliwe jest wyłącznie gdy ogień się nie pali. Kominki takie posiadają liczne atesty oraz certyfikaty.

Źródło: https://kominki.ratur.com.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here