Jak pisać streszczenie

0
750
Jak pisać streszczenie

Dla jednych napisanie streszczenia to błahostka, a dla innych dobre streszczenie może okazać się nie lada wyzwaniem. Mimo że napisanie krótkiej formy wypowiedzi wcale skomplikowanie nie wygląda, często wymaga opanowania pewnych zasad. Dzięki znajomości kilku wskazówek możemy być spokojni o napisane krótkiego tekstu. Jak pisać streszczenie?

Jak pisać streszczenie?

Jak pisać streszczenieStreszczenie to krótka forma wypowiedzi. Zazwyczaj staramy się w kilku zdaniach streścić film lub książkę. Czasami zabieramy się za pisanie tej formy wypowiedzi zbyt szybko, przez co po chwili rezygnujemy lub zastanawiamy się co dalej pisać. Nie możemy przecież skupiać się na jednej rzeczy, ponieważ zbyt długie streszczenie może być niepoprawne. Przede wszystkim główną rolę w streszczeniu zawierają krótkie wątki oraz problematyka. W streszczeniach nie ma miejsca na długie rozpisywanie się. Trzeba mieć na uwadze chronologiczny ciąg wydarzeń, ponieważ dobre streszczenie musimy być czytelne i prawidłowo napisane. Ta krótka forma wypowiedzi wymaga umiejętności oraz przestrzegania wielu zasad. Przede wszystkim krótkość oraz zwięzłość to cechy, które stanowią bardzo ważną rolę. Tekst powinien być napisany krótko, zwięźle i na temat. Krótkie streszczenie powinno posiadać tylko najważniejsze zdarzenia. Pamiętajmy, aby nie pomijać ważnych faktów, mimo że często są trudne do sformułowania, to stanowią bardzo ważną rolę. Umieszczanie najważniejszych motywów i wątków, także musi mieć miejsce. Prosty język sprawia, że osoba, która czyta, jest w stanie zapamiętać oraz nie ma problemu z rozumieniem tekstu. Jest to bardzo ważne, ponieważ te krótkie formy wypowiedzi muszą zostać napisane w sposób prawidłowy.

Umiejętność selekcji materiału

Streszczenie wymaga od piszącego umiejętności selekcji materiału. Ta krótka forma wypowiedzi przecież jest dla wielu studentów oraz uczniów często ratunkiem. Są lektury, które zawierają bardzo wiele stron, przez co odrzucają młodego czytelnika. Dlatego, jeśli streszczenie będzie wykonane w sposób prawidłowy, to młody czytelnik z pewnością przeczyta i zapamięta najważniejsze informacje. Osoba, która ma problem z formułowaniem zdań oraz zamienianiem kilku zdań w jedno powinna w szczególności przed pisaniem poczytać niezbędne informacje na temat streszczenia. Do streszczenia nie wstawiamy cytatów oraz nie przepisujemy zdań. Bardzo ważną rzeczą podczas pisania streszczenia jest przestrzeganie liczby znaków przy zadaniu. Jeśli określoną liczbę słów znacznie przekroczymy, nasza praca może zostać surowo oceniona.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here